W dniach od 11 do 13 maja 2007 roku w miejscowości Horyniec Zdrój odbył się plener fotograficzny zorganizowany przez miejscowy Gminny Ośrodek Kultury oraz Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne.
Pierwszego dnia, pan Stanisław Orłowski członek Związku Polskich Artystów Fotografików poprowadził wykład na temat technik fotograficznych, zasad kompozycji oraz sposobów prezentacji zdjęć dla wszystkich przybyłych miłośników fotografii.
W efekcie trzydniowego fotografowania Horyńca i jego okolic powstały dwie ekspozycje, które oglądać będzie można w Horyńcu oraz w Zamościu. Wernisaż pierwszej z nich odbył się w uzdrowiskowej miejscowości w ubiegłą niedziele, tj. 28 października 2007.
2 lata temu prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego Stanisław Orłowski nawiązując do świetnej i wieloletniej tradycji fotografii postanowił zorganizować konkurs fotografii portretowej wśród zakładów fotograficznych. W przeszłości bowiem każdy zakład fotograficzny wykonywał fotografię portretową oraz wizytową. Dzisiejsza rola zakładów, a właściwie laboratoriów fotograficznych jest zdaje się zgoła odmienna. Być może właśnie dlatego żaden z zakładów nie odpowiedział na propozycję pana Orłowskiego. Wielka szkoda, ponieważ w kilku zamojskich zakładach wciąż można wykonać fotografie portretowe z prawdziwego zdarzenia. Jednakże proporcjonalnie do ilości wszystkich foto-labów jest to zaledwie skromny odsetek. Pan Stanisław nie dał jednak za wygraną i jego niespokojna fotograficzna dusza doprowadziła do otwarcia wystawy zatytułowanej „Portret”.
[ Czytaj całość ]W najbliższy piątek, 19 października w Galerii Fotografii Ratusz otwarta zostanie 432 wystawa zorganizowana przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne. Tym razem będzie to portret w obiektywie członków ZTF.
Komisarz wystawy, a zarazem prezes zamojskiego Towarzystwa Stanisław Orłowski pisze, że uczestnicząc osobiście w przygotowanej przez Towarzystwo wystawie, nie wypada mu dokonywać oceny prac zarówno poszczególnych autorów jak i całej ekspozycji.
"Last but not least" mówi angielskie przysłowie. Czyli ostatni, ale nie najgorszy. Bynajmniej! Ostatnia wystawa III Zamojskiego Tygodnia Fotografii Młodych jest zdecydowanie mocnym jej punktem. "Dziecięce ścieżki" autorstwa Doroty Hryciuk oglądać możemy w kawiarni Zamojskiego Domu Kultury, przy ul. Partyzantów 13.
Wernisaż odbył się w samo południe 23 września, czyli w ubiegłą niedzielę - ostatniego dnia III ZTFM.
Przedostatnią wystawą, której wernisaż odbył się w sobotę, 22 września w znanej z kulturalnych przedsięwzięć "V Stronie Świata" był "Wachlarz osobliwości" autorstwa Ani Hajduk. "Wachlarz osobliwości" jest dwunastą wystawą otwartą w ramach III Zamojskiego Tygodnia Fotografii Młodych. Autorką zdjęć jest Ania Hajduk, młoda uczennica z Zamościa, która zaprezentowała nam czarno-białe fotografie przedstawiające kobiety.
Podczas otwarcia wystawy autorka wytłumaczyła się zarówno z tematyki jak i tytułu ekspozycji. Przede wszystkim wachlarz jest symbolem kobiecości. Kobieta natomiast sama w sobie jest zjawiskiem niezwykle osobliwym. Ania zafascynowana pięknem kobiet oraz kobiecego ciała podjęła ten temat do realizacji w swojej fotografii.
Tego samego dnia, kiedy mogliśmy się uśmiechać na wystawie Gosi Frączek w "Ratuszu" późnym popołudniem do prowadzonej przez siebie pracowni fotografii "Negatyw" przy ulicy Zamojskiego 18 zaprosił nas tamtejszy instruktor fotografii, nauczyciel II L.O., przewodnik turystyczny, karateka, a myślę że przede wszystkim ogromny lokalny patriota i zdecydowany miłośnik Zamościa.
Andrzej Pogudz, bo o nim mowa zaprezentował nam jeden z wielu swoich projektów, a mianowicie "Abstrakcje". Temat oczywiście z gatunków nie łatwych, ale oprócz tego, że bardzo ciekawy i bardzo dobrze zrealizowany zaprezentowany w niezmiernie interesujący i przystępny sposób.
Kolejną wystawą w ramach III edycji Zamojskiego Tygodnia Fotografii Młodych jest wystawa ucznia III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu Adriana Chachuły. Ten młody człowiek zainteresowany fotografią przez swojego ojca, od którego to otrzymał w prezencie Zenita 122 od tamtej pory systematycznie i z coraz lepszym skutkiem rozwija swoje fotograficzne umiejętności.
Wystawa, którą autor zatytułował "Magia nocy" przedstawia zbiór kilkunastu zdjęć nocnych. Każdy, kto miał do czynienia z fotografią nocną wie jak jest ona trudna. Mimo to Adrian poradził sobie z nią całkiem nieźle. Nie można oczywiście odmówić niedociągnięć, ale czego innego można oczekiwać od nastolatka interesującego się fotografią zaledwie od roku. Myślę, że tym bardziej godne podziwu jest samo zdecydowanie się na wyeksponowanie swoich prac i równoczesne wystawienie się na wszelkie uwagi na ich temat. Pomimo tego Adrian zaprezentował bardzo interesujące prace.
"Dziewięć", to tytuł wystawy, jaką możemy od 21 września oglądać w Galerii Fotografii Ratusz. To właśnie "Dziewięć" lat temu, urodzona w 1980 roku w Jarocinie Małgorzata Frączek zaczęła swoją przygodę z fotografią. Obecnie studiuje fotografię na Akademii Fotografii w Warszawie. Wystawa, którą możemy oglądać w Galerii Fotografii Ratusz jest dziewiątą z kolei wystawą podczas III Zamojskiego Tygodnia Fotografii Młodych. To właśnie ta dziewięcioletnia przygoda fotograficzna autorki spowodowała, iż właśnie tak zatytułowała swoją wystawę. Fakt, że ekspozycja jest dziewiątą podczas III ZTFM jest zupełnie przypadkowy - ani Gosia, ani organizatorzy nie "maczali w tym palców" - co naturalnie dodaje jej dodatkowego uroku i wymiaru.
[ Czytaj całość ]O godzinie 14.00 w poniedziałek, 17 września ruszył Zamojski Tydzień Fotografii Młodych. W Galerii Wieszak II Liceum Ogólnokształcącego została otwarta wystawa Wojtka Kwiatkowskiego pt. "W mgnieniu słońca". Dwie godziny później w Zamojskiej Galerii Młodych "Okrąglak" organizatorzy III już edycji ZTFM otworzyli wystawę pokonkursową pt. "Najlepsze zdjęcie młodych".
[ Czytaj całość ]Kalendarium III Zamojskiego Tygodnia Fotografii Młodych 2007
Komunikat komisji konkursowej i edycji konkursu fotograficznego „Najlepsze zdjęcie młodych”:
[ Czytaj całość ]Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wystawę "Marek Grechuta (1945-2006) Fotografie i wspomnienia". Galeria Fotografii "Ratusz" w Zamościu, rynek Wielki 13. Wystawa będzie czynna od 24 sierpnia do 16 września 2007.
[ Czytaj całość ]Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz autor Bartosz Dybowski zapraszają do obejrzenia wystawy fotografii pt. „Tatry”. Ekspozycje można oglądać w Galerii Fotografii "Ratusz" od 1 (wernisaż o godzinie 14.00) do 21 sierpnia 2007 r.
[ Czytaj całość ]Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, autor Stanisław Orłowski oraz Restauracja „Muzealna” w Zamościu zapraszają na spotkanie wieczorne na temat Śladami Ordynacji. Spotkanie odbędzie się dnia 13 lipca o godzina 18.00 w Restauracji „Muzealna”, Zamość, ul. Ormiańska 30
[ Czytaj całość ]Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz autor Wojciech Kapuściński zapraszają do obejrzenia wystawy „Praga” Tym razem ekspozycję można oglądać w restauracji „Corner Pub” przy ulicy Żeromskiego 6.
Wojciech Kapuściński jest w Zamojskim Towarzystwie Fotograficznym od maja 2004r. Aktywny uczestnik imprez ZTF, tak fotograficznych, jak i organizacyjnych. Ulubionym tematem jego zdjęć jest architektura, a w szczególności detal architektoniczny i zaułki zabudowy miejskiej. Umiejętnie operuje światłem wydobywając poszczególne elementy składające się na oddanie charakteru budowli, a także oddając nastrój fotografowanego zakątka zabudowy, ulicy lub fragmentu miasta. Wystawa „Praga” jest przykładem takiej fotografii Kapuścińskiego.
Tadeusz Biłozor – urodził się we Lwowie w roku 1945 i od tegoż roku zamieszkały w Jeleniej Górze. Żonaty, dwoje dzieci, obecnie przebywa na rencie. Fotografią para się od lat młodzieńczych. I tak: od 1968 roku w kole fotograficznym przy klubie „Relaks” w Jeleniej Górze, od 1978 roku jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, od 1997 roku członkiem Ogólnopolskiej Grupy Twórczej „ART-FOTO”, od 1998 roku członkiem Fotoklubu RP, a od 2001 roku należy do międzynarodowego Stowarzyszenia Fotografów Euroregionu Nysa „Kontakt”. W 2001 roku otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury nadaną przez Ministra Kultury, w 2003 otrzymał tytuł artysty fotografa Fotoklubu RP, a w 2004 został uhonorowany przez tenże Fotoklub srebrnym medalem Zasłużony dla Fotografii Polskiej. O aktywności twórczej Tadeusza Biłozora niech świadczy fakt uczestnictwa w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami, ma też na swoim koncie 30 wystaw indywidualnych.
[ Czytaj całość ]Romowie wędrują od tysiąca lat. Ich pięciowiekowej wędrówce po Polsce położyło kres „generalne postanowienie o osiedlaniu i integrowaniu Cyganów z resztą społeczeństwa” z 23 marca 1964 roku. Na Lubelszczyźnie tabory zatrzymały się w dwunastu miejscowościach. Koła zastąpiono cegłami. Namioty obiecano zastąpić przydziałem mieszkań jeszcze przed zimą...
Fotografie dokumentujące te wydarzenia zostały zrobione przez Andrzeja Polakowskiego w latach 1966-67. Są one unikalnym zapisem naszego dziedzictwa kultury i polskiej historii najnowszej. Spośród około 700 zdjęć autor wybrał 50, wykonał powiększenia formatu 40 x 40 cm, które złożyły się na wystawę „Pożegnanie taboru”, arcydzieło sztuki fotograficznej (premiera w 1969 roku). Na tych obrazach znika dystans czasu i przestrzeni, również dystans różnic kulturowych. Od Romów z „Pożegnania taboru” czasem zdaje się dzielić nas tylko jeden krok, jedno spojrzenie, jeden uśmiech.
W zamojskiej restauracji „Muzealna” przy ul. Ormiańskiej 30, otwarta została autorska galeria fotografii Stanisława Orłowskiego. Pierwszą ekspozycją jest „Zamość miniony”, stanowiący zestaw prac pokazujących uliczne scenki rodzajowe z lat 1960-tych, wykonywanych w technice sepii.
Na ścianach restauracji można również zobaczyć czarno-białe zdjęcia tego autora, przestawiające architekturę zamojskiego starego miasta w latach 1960-tych i 1970-tych. Pierwsza na terenie miasta autorska galeria fotografii prezentować będzie co kwartał nowy zestaw prac, głównie o tematyce zamojskiej i regionalnej.
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne na FB
Galeria Fotografii Ratusz na FB
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne już od ponad 55-ciu lat działa na rzecz kultury.
Od 2013 roku jest organizacją pożytku publicznego.
Przekazując nam 1% swojego podatku, pomagasz rozkręcać lokalną kulturę.
KRS 0000076428
75 1240 2816 1111 0010 4467 4192
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne
ul. Wyszyńskiego 28 a,
22-400 Zamość
NIP 922-243-27-33
Regon 950434444