Symboliczne, metaforyczne ”Dziewięć” w Galerii Fotografii Ratusz
Poniedziałek 24 września 2007r.

"Dziewięć", to tytuł wystawy, jaką możemy od 21 września oglądać w Galerii Fotografii Ratusz. To właśnie "Dziewięć" lat temu, urodzona w 1980 roku w Jarocinie Małgorzata Frączek zaczęła swoją przygodę z fotografią. Obecnie studiuje fotografię na Akademii Fotografii w Warszawie. Wystawa, którą możemy oglądać w Galerii Fotografii Ratusz jest dziewiątą z kolei wystawą podczas III Zamojskiego Tygodnia Fotografii Młodych. To właśnie ta dziewięcioletnia przygoda fotograficzna autorki spowodowała, iż właśnie tak zatytułowała swoją wystawę. Fakt, że ekspozycja jest dziewiątą podczas III ZTFM jest zupełnie przypadkowy - ani Gosia, ani organizatorzy nie "maczali w tym palców" - co naturalnie dodaje jej dodatkowego uroku i wymiaru.

Projekt, który oglądać będziemy mogli do 10 października przedstawia fotografie tych samych osób sfotografowanych w tych samych miejscach przed "Dziewięciu" laty i obecnie. Oglądając wystawę nie sposób jest się nie uśmiechnąć, wspaniale zestawione zdjęcia wywołują naturalną radość, ale także skłaniają do refleksji nad ciągle upływającym czasem i zmieniającym się światem. Autorka, aby podkreślić te zmiany celowo do starych, czarno-białych prac dołączyła kolorowe, wykonane techniką cyfrową zdjęcia.

Próba "zapisania świata w czasie" jak to nazwała autorka jest niezwykle udana. Wszystkie przedstawione fotografie są wykonanie niezmiernie starannie, nienagannie technicznie, a przy tym nie są pozbawione emocji. Wystawa, przy której każdy może się uśmiechnąć to rzecz nie do przecenienia.

Szczerze zachęcam do odwiedzenia Galerii Fotografii Ratusz i podziwiania prac Małgorzaty. Jestem pewien, że o tej młodej i bardzo zdolnej kobiecie usłyszymy jeszcze nie raz.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Kapuściński

Fot. Wojciech Kapuściński
Fot. Wojciech Kapuściński
Fot. Wojciech Kapuściński
Fot. Wojciech Kapuściński
Fot. Wojciech Kapuściński
Fot. Wojciech Kapuściński
Fot. Wojciech Kapuściński
Fot. Wojciech Kapuściński
Fot. Wojciech Kapuściński
Fot. Wojciech KapuścińskiZamojskie Towarzystwo Fotograficzne na FB


Galeria Fotografii Ratusz na FB


Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne już od ponad 55-ciu lat działa na rzecz kultury.
Od 2013 roku jest organizacją pożytku publicznego.

Przekazując nam 1% swojego podatku, pomagasz rozkręcać lokalną kulturę.

KRS 0000076428

75 1240 2816 1111 0010 4467 4192

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne
ul. Wyszyńskiego 28 a,
22-400 Zamość

NIP 922-243-27-33
Regon 950434444
 
 

..