Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2019
Środa 10 lipca 2019r.

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne serdecznie zaprasza wszystkich na otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Wschodnia. Otwarcie festiwalu i wernisaże wystaw odbędą się 16 lipca 2019 roku (wtorek). Festiwal odbywa się przy wsparciu finansowym miasta Zamość.

Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2019
To już szósty raz, a piąty w wydaniu międzynarodowym. Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na Wschodnią 2019.
Tegoroczna edycja obejmuje cykl sześciu wystaw fotograficznych i towarzyszących im spotkań. Indywidualne wystawy prezentować będą Alena Grom, OleksijKonczenko i Krzysztof Miller. Na wystawach zbiorowych pokażą się fotograficy z Kijowa WołodymyrCyba i Andrij Czekanowski,  Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, jak również autorzy Dziesiątego Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Garyacha Kryga” („Hot Ice”) organizowanego na Ukrainie w maju 2019 r.
Wschodnia ma wiele definicji. To nie jest tylko miejsce. W naszym ujęciu to bardziej przymiotnik niż rzeczownik. Za pomocą naszego festiwalu chcemy nie tyle pokazać, co opisać miejsce, ale także cechy, stany, etapy czy zjawiska.

Tegoroczna edycja festiwalu swoją problematyką obejmuje głównie wybrane zjawiska na wschód od granic Polski.
Alena Grom zabiera nas do Donbasu, do miejscowości Marinka znajdującej się na linii frontu. Wśród 6500 mieszkańców, którzy z różnych powodów nie mogli opuścić strefy działań wojennych, 493 to dzieci. To na nich skupia swoją uwagę, pokazując ich życie przez pryzmat dwóch szkół, do których, jeżeli jest to możliwe, uczęszczają.
WołodymyrCyba i Andrij Czekanowski prezentują najstarszy z istniejących obecnie rynków w Odessie. Powstał on w 1833 r. pod nazwą „Skotsky Bazar” i wyspecjalizował się początkowo w handlu końmi, krowami i kozami. Po odrestaurowaniu w 2004 r. stał się głównie miejscem sprzedaży starych przedmiotów.
Całkiem innym wymiarem artystycznym jest prezentacja wystawy OleksijaKonczenki, który pokazuje przepiękny i tajemniczy świat przetworzonych krajobrazów Krymu.
Również wystawa laureatów dziesiątej edycji międzynarodowego studenckiego konkursu fotograficznego „Garyacha Kryga” realizowanego na Ukrainie jest ciekawą artystyczną propozycją. Przybliża ona ogólne trendy utrzymujące się w fotografii u naszych wschodnich sąsiadów.

Niewątpliwie mocnym akcentem festiwalu jest projekt Krzysztofa Millera, który zabiera nas w podroż koleją transsyberyjską. Kuratorem wystawy jest Joanna Kinowska.
W ramach festiwalu będzie można zobaczyć także projekt zbiorowy artystów Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego dokumentujących zjawiska obrazujące rzeczywistość wschodniej Polski. To zmieniający się krajobraz, w którym człowiek odnajduje na nowo swoje miejsce.

Siła naszego projektu tkwi w jego wielowątkowości. Akcenty często rozkładają się w przeciwnych biegunach. Wschodnia to coś obok czego nie można przejść obojętnie. To miejsce bardzo wyraźne, które w całości albo w swoich elementach kocha się bądź nienawidzi. Miejsce spokojne i urzekające, wzruszające, ale też irytujące.
Miejsce, które nie pozostaje bez echa, zostawia po sobie wyraźny ślad nie tylko u przybyszy, ale również wśród swoich mieszkańców.
Wystawy będzie można oglądać od 16 lipca do 15 sierpnia 2019 r.



Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne na FB


Galeria Fotografii Ratusz na FB


Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne już od ponad 55-ciu lat działa na rzecz kultury.
Od 2013 roku jest organizacją pożytku publicznego.

Przekazując nam 1% swojego podatku, pomagasz rozkręcać lokalną kulturę.

KRS 0000076428

75 1240 2816 1111 0010 4467 4192

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne
ul. Wyszyńskiego 28 a,
22-400 Zamość

NIP 922-243-27-33
Regon 950434444
 
 

..